Obrázky

201693-top_foto1-oj5i8

Právo EU

Evropské právo – Až do podpisu Lisabonské smlouvy měla právní subjektivitu, tedy zmocnění k právním úkonům, pouze jednotlivá Evropská společenství. Od roku 2009 již jsou veškeré právní akty EU uzavírány jménem Evropské unie.

Členění Evropského práva – Primární, sekundární a judikatura.

Typy sekundárních právních norem – Nařízení (ihned po přijetí se stávají součástí národních legislativ), Směrnice (závazné pro všechny země, avšak pouze pro cíl který stanoví), Rozhodnutí (jsou závazná jako směrnice, avšak pouze pro státy kterým je adresována), Doporučení a Stanoviska (jsou zcela nezávazná a poskytují návod k jednání nebo navrhují postoj v určité situaci)

Kodaňská kritéria – jsou souborem politických a ekonomických podmínek, které musí země usilující o vstup do Evropské unie splnit, aby se mohla stát jejím členem.

Evropské občanství – zavedla smlouva o EU. Podle ni občanství EU pouze doplňuje občanství státní. Plyne z něj právo volně cestovat a usadit se v EU, právo na rovné zacházení v zaměstnání, nebo právo na konzulární ochranu.

Evropský soudní dvůr

Eugene_Ionesco

Světové drama 2.pol. 20. století

Absurdní drama – protiklad k epickému dramatu; absurdní = nesmyslný, zvrácený.
Základní námět: pocit úzkosti, který se zrodil z pocitu absurdity lidského postavení, motiv člověka „zazděného v kobce své subjektivity, který není schopen dosáhnouit porozumění s druhými“Znaky: obvykle chybí děj, často zápletka, pomíjená charakterizace postav
Představitelé: Eugen Ionesco (židle, plešatá zpěvačka), Samuel Beckett (čekání na Godota) Pokračování textu